ویژگی های بتن اکسپوز

ترمیم بتن‌های اکسپوز (‌نما‌)

در اجرای بتن‌های اکسپوز مانند همه عملیات‌های اجرایی با وجود لحاظ تمهیدات و سختگیری‌ها امکان ایجاد اشکالات وجود دارد. از این رو همواره امکان نیاز به ترمیم بتن‌های اکسپوز وجود دارد. ‌اصول عملیات ترمیم بتن‌های نما و اکسپوز همانند سایر تعمیرات و ترمیم بتن است. ترمیم در بتن‌های اکسپوز همانند سایر محل‌ها‌، بسته به ابعاد‌، محل، ضخامت‌، سازه‌ای یا غیرسازه‌ای بودن نیاز‌مند به کارگیری تکنیک‌های مختلف است.

تشابه رنگ و سطح در ترمیم‌های اکسپوز با بتن‌های مجاور در کنار کیفیت از اهیمت بالایی برخودار است. از این رو ‌اختلاف رنگ در عملیات اجرایی باعث مشکلات دیداری می‌شود.

نکات مهم در اجرای بتن اکسپوز یا بتن نما

 1. استفاده از قالب‌های نو و سالم
 2. دقت در تراز و شاغول بودن قالب‌ها
 3. مهار مناسب قالب‌ها به وسیله بولت و رامکا
 4. استفاده از طرح اختلاط مناسب
 5. درزبندی کامل قالب‌ها
 6. استفاده از افزودنی‌های بتن خود تراکم یا فوق روان کننده‌های نسل سوم
 7. استفاده از روغن قالب مناسب
 8. ویبره مناسب به منظور خروج حباب‌های هوا به خصوص در مجاورت قالب

اصول و ضوابط طراحی و اجرای نمای بتنی اکسپوز

در طراحی و اجرای المان‌ها و دیوار بتنی اکسپوز در نما اصول و استانداردهایی در مورد قالب بندی بتن‌، بافت و شیار روی سطح بتن‌، بتن رنگی اکسپوز در نمای ساختمان و … بایستی رعایت شود. به منظور اجرای بتن نمایان با سطح صاف و صیقلی باید از مواد رهاساز بتن بر روی قالب استفاده شود تا از چسبندگی قالب و بتن جلوگیری به عمل آید و بایستی دقت کرد که میلگردها به این مواد آغشته نشوند. استفاده از مواد رهاساز قالب از بتن دارای مزیت‌های زیر است.

 • ‌جلوگیری از چسبندگی بتن به قالب‌ها و ایجاد سطح صاف بتنی
 • ‌جدایی راحت قالب از بتن بدون چکش کاری و در نتیجه افزایش عمر قالب‌ها
 • ‌جلوگیری از زنگ زدگی قالب‌ها در صورتی که در بتن از افزودنی‌ها استفاده شده باشد.
 • ‌خروج راحت حباب بتن از محل تماس با قالب
 • ‌ایجاد بافت و طرح روی بتن در نمای ساختمان‌

کاربرد بتن اکسپوز

‌در طراحی داخلی آپارتمان‌ها‌ از بتن اکسپوز استفاده می‌شود. استفاده از بتن اکسپوز، در طراحی منزل، ممکن است مطابق طبع بسیاری از افراد نباشد‌. در هنگام استفاده از بتن اکسپوز، در طراحی داخلی یک خانه باید بسیار مراقب بود. اول از همه فینیشینگ یا اجرای خوب، دوم فضایی که قرار است در آن بتن اکسپوز کار شود، باید مورد توجه قرار گیرند. این نوع بتن، به علت ماهیت سردی که دارد و سرمایی که به فضا می‌بخشد، باید در ترکیب با متریال‌هایی به کار رود که حس انرژی و گرمای فضا را بالانس کنند.‌

ایده‌هایی برای استفاده از دیوارهای بتن اکسپوز یا بتن نما در دکوراسیون داخلی

دیوارهای بتن اکسپوز به عنوان دیوارهایی بی‌همتا به اندازه دیوارهای خشک یا خشکه چین تنوع ندارند، اما هنوز هم انتخاب‌های زیادی به ما می‌دهند‌. با استفاده از رنگ‌‌های های ‌گلاس (-high glasss)، کشیدن شکل‌هایی با رنگ دلخواه و چاپ طرح‌های دلخواه خود، یا تقسیم آن به مربع‌های هم اندازه یا غیر هم اندازه، بافت یا حاشیه‌ای خارق‌العاده به دیوار بتن اکسپوز داده می‌شود.

برگشت به بالا